Chov psov

SHIBA - MALÝ SAMURAJ

Shiba-Inu samurai Možno sa Vám bude zdať nadpis tohto článku trochu nadnesený, ale ten kto dlhšiu dobu chová toto na Slovensko vzácne špicovité plemeno mi dá určite za pravdu, že som sa v nadpise až tak veľmi nemýlil.
Shiba je rodený individualista, nežiada od nikoho pomoc, nikomu sa nepodriaďuje a spolieha sa iba sama na seba a svoj pevný charakter. Je to z ľudského chápania života pes - sebec. Jej konanie a správanie je nadmieru racionálne, ako sa na pravého Japonca patrí. Pre každého sa nehodí, ale kto jej príde na chuť a pochopí jej zložitú povahu, už nikdy nebude chcieť psa iného plemena. Viem o čom hovorím, choval som počas 35 rokov rôzne plemená veľmi pekných a dobrých psíkov, ale Shiba dobila moje srdce dokonale.
Ona Vás veľmi nepotrebuje, po krátkom čase pochopíte, že to Vy potrebujete Shibu ...

PÔVOD ...

Dnešná Shiba je určite výsledkom cieľavedomosti a dôslednej selekcie psov žijúcich v niekoľkých oblastiach severného Japonska. V minulosti slúžili ako vynikajúce poľovné psy na drobnú a pernatú zver. Samotný názov tohto plemena to naznačuje, veď Shiba-inu znamená voľne preložené do slovenčiny " Malý pes z lesného krovia ". Je najmenšia zo šiestich autochtónnych japonských špicov, kde okrem nej patria ešte oveľa väčší Akita-inu, Kai-inu, Shikoku-inu, Kishu-inu a Hokaido-inu. Tieto uznané samostatné plemená sa síce líšia na prvý pohľad, ale sú to vlastne varianty pôvodného japonského špica. Za predkov šiby sa považujú psy typu malých japonských psov, a to červených Mino ( trochu menších ), čiernych San-tu ( trochu väčších ako súčasná Shiba ) a Shinshu, ktoré boli tiež červené s čiernou maskou. Po roku až dvoch táto maska vybledla. Niekedy sa dá tento jav spozorovať aj na dnešných odchovoch v európskych podmienkach. Shiba bola chovaná pre lov drobnej zveri, niektoré pramene však uvádzajú, že aj na lov diviakov, jeleňov a medveďov. V súčasnosti to znie pre nás skôr neuveriteľne, ale kto pozná tvrdý charakter a odvahu tohto psíka, môže s určitou rezervou tomuto tvrdeniu uveriť. Toto u nás vzácne a málopočetné plemeno ( väčšinou bývajú vo vrhu len dve až štyri šteňatá ) prežilo v krajine pôvodu aj vďaka veľkorysému rozhodnutiu japonského ministerstva školstva a kultúry. Prehlásilo totiž toto japonské plemeno za národnú kultúrnu pamiatku a všestranne podporilo čistý chov Shiby na japonských ostrovoch.

POVAHA ...

Shiba-Inu puppy Je to prírodné, temperamentné a na pohľad veľmi pekné plemeno psa. Svojím výzorom viac-menej pripomína líšku. Povaha Shiby je veľmi svojrázna. Dokáže byť mimoriadne milá k svojmu pánovi, ale len keď sa to hodí jej rozpoloženiu. Pre svoj život je dostatočne inteligentná, samostatná a nadmieru cieľavedomá. Všetko čo robí, vedie k jej osobnému prospechu. Svojho pána miluje celým svojím srdcom, nadšene a úprimne ho víta. Preto nie je žiadnym problémom, odpustiť jej sem - tam aj malú nezbednosť. Nezvykne robiť pre človeka nepríjemné veci, aj keď je veľmi živá a zvedavá. Ak chcete Shibe urobiť radosť,vyložte ju do okna, tak aby sa mohla dívať na ulicu. Vydrží tam so zaujatím sedieť aj celé hodiny. To je pre ňu ten pravý televízor, pretože ten na stolíku v obývačke ju vôbec nezaujíma. Dokáže sa sama hrať s rôznymi vecami, mimoriadne rada aportuje a s veľkou chuťou žuje rozličné handry a textílie, ako je napríklad kuchynská utierka, alebo vreckovka. Takéto veci treba umiestniť mimo jej dosah. Rovnako ako mačka výborne chytá myši, drobné hlodavce, chrobáky, ale žiaľbohu aj vtáky. Je veľmi pozorná a bystrá. Neunikne je ani najmenšie zašuchotanie alebo nepatrný pohyb. Na základe týchto vlastností sa dá o nej povedať, že je výborným strážnym psom. Či už bude umiestnená v mestskom byte, alebo na dvore rodinného domu. Aj keď je menšej postavy, vždy srdnato a smelo hlási, keď sa niečo neobvyklé deje. Zbytočne nikdy nešteká, skôr menej ako viac, ale má širokú škálu zvukových prejavov. Od blaženého chrochtania, až po akési zvláštne škriekavé vytie. Už ako malé šteňa dokáže veľmi prenikavo vrieskať, keď sa cíti byť ohrozená.

Shiba-Inu Čo sa týka výcviku, je veľmi učenlivá a rýchlo pochopí čo sa od nej žiada, len nie je vždy ochotná to aj urobiť. Nerada sa otrocky podriaďuje akýmkoľvek príkazom, neznáša pre ňu nezmyselné obmedzenia, ani výcvikový dril. Často však svojho pána prekvapí, čo všetko a ako rýchlo sa dokáže naučiť. Je veľmi čistotná a to už od útleho veku. Nikdy neznečistí svoj byt alebo koterec, pokiaľ má aspoň minimálnu možnosť výbehu. Zariadenie v byte nezvykne ničiť, nemá deštrukčné sklony. Je však pomerne tvrdohlavá a ak si niečo zaumieni, urobí všetko preto, aby to aj dosiahla. V takom prípade sa tresty míňajú účinkom. Mimochodom, trestať Shibu by sa malo veľmi opatrne. Telesné tresty mimoriadne neznáša, nakoľko si potrpí na svoju dôstojnosť. Zvlášť u dominantných psov by mohol nastať kontraproduktívny efekt. Je potrebné si uvedomiť, že Shiba je samostatný a nezávislý pes. Veľmi rada chodí so svojím pánom na prechádzku do prírody, ale keď ju uvoľníte z vodidla, počítajte s tým, že prevažnú časť prechádzky pôjdete sami, nakoľko Váš pes si potrebuje prečítať svoje pachové noviny, čo je u tohto psa bežné. Máloktorá Shiba má perfektné privolanie, skôr mizerné alebo žiadne. To však neznamená, že sa k Vám po určitom čase nevráti. Urobí to s istotou jej vlastnou, veď ona si Vás počas svojho zvedavého výletu neustále preveruje, kde sa nachádzate a či sa niečo zlého s Vami nedeje. Pochopte, že Vaše povely sú pre ňu neznesiteľné a že omnoho viac dosiahnete trpezlivosťou, dobrým slovom a hlavne odmenou, keď sa k Vám vráti. Vrodená zvedavosť a nadmiera energie jednoducho núti Shibu od Vás na chvíľu odbehnúť aj na väčšiu vzdialenosť, ako by ste si želali. V žiadnom prípade to však s poslušnosťou Shiby nie je také beznádejné, ako by sa zdalo. Poznám aj také Shiby, ktoré chodia ukáznene pri svojom pánovi bez zapnutého vodidla medzi ostatnými psami.

Na záver tejto časti o povahe, ešte jedno upozornenie. Shiba je mimoriadne odvážny a statočný pes, ktorý však vo svojom teritóriu neznáša iné plemená psov. Hlavne k tým od seba väčším sa chová nepriateľsky a keďže nepozná slovo kompromis, mohlo by sa to s ním skončiť veľmi zle. Shiba ako správny japonský samuraj v žiadnom prípade neustupuje pred akýmkoľvek, teda aj omnoho väčším protivníkom ...
Musíme si uvedomiť, že tento krásny, inteligentný, ale svojrázny pes sa nehodí pre každého. Jeho povahové vlastnosti, tvrdohlavosť a individualizmus pristanú skôr k človeku, ktorý vie byť tolerantný, kľudný a nechce zo Shiby urobiť svojho otroka ( čo by sa mu aj tak nepodarilo ), ale chce mať pri sebe milého a veselého spoločníka. Súžitie Shiby s takýmto človekom prináša obidvom spokojnosť a radosť zo života a mnoho príjemných chvíľ, ktoré spolu strávia. Za láskavosť a trpezlivosť sa Vám Shiba oplatí roztomilým správaním, veselou povahou a bezhraničnou oddanosťou. A kto ozaj pozná Shiby, určite bude so mnou súhlasiť, že jej duša je hlboká a široká ako najväčšie japonské jazero. Má veľmi rada deti, vie byť pri nich poddajnejšia, avšak zlý úmysel dieťaťa nezvykne tolerovať. Až mimoriadne dobre si rozumie so starším manželským párom. Pre nich je skoro ideálna.

NA ZÁVER ...

Je veľká škoda, že toto vzácne plemeno sa na Slovensku zatiaľ tak málo presadilo. Nevošlo doteraz do povedomia slovenskej kynologickej verejnosti a neteší sa takej obľube, ako napríklad v Čechách, kde už odchovali vyše tisícpäťsto Shíb. Môže nás len mrzieť, že v slovenských podmienkach je to desať krát menej.
Myslím, že by stálo za to, aby sme aj u nás venovali tomuto málopočetnému a svojráznemu plemenu viac pozornosti ako doteraz, aby sa počet šťastných majiteľov Shíb rozšíril a plemeno sa tešilo väčšej obľube.
Shiba by si väčšiu popularitu celkom oprávnene zaslúžila. Skúste aj vy niečo pre ňu urobiť, určite sa Vám za to mnohonásobne a v plnej možnej miere odvďačí.

SHIBA- INU Štandard FCI č. 257

Fédération Cynologique Internationale logo Klasifikácia FCI : skupina 5 ( špicovité ), podskupina 5 ( japonské špice ).
Celkový vzhľad : vyvážené, proporčné malé plemeno, svalnaté, dobrej kostry a pevnej konštitúcie. Živého uvoľneného a ľúbivého pohybu.
Dôležité proporcie : pomer výšky v kohútiku a dĺžky tela 10 : 11.
Povaha : Verná, ostražitá, veľmi bystrá.
Hlava : lebka široká, líca dobre vyvinuté, výrazný stop, mierne naznačená čelná ryha, nos rovný, ňucháč čierny, pysky pevné, priliehajúce, chrup silný, nožnicový skus.
Oči : Skôr menšie, trojuholníkové, tmavohnedé, mierne šikmo položené.
Krk : Silný, svalnatý, k hlave a telu úmerný.
Uši : Malé , trojuholníkové, vztýčené mierne dopredu.
Trup : Rovný a silný chrbát, široké a svalnaté bedrá. Hrudný kôš hlboký, rebrá sú klenuté. Brucho vtiahnuté.
Chvost : Vysoko nasadený, silný, stočený alebo kosákovitý, nesený na chrbte.
Hrudné končatiny : Lopatka mierne šikmá, lakte blízko u tela, pri pohľade spredu rovné.
Panvové končatiny : Dlhé pevné stehno, lýtko krátke ale dobre vyvinuté.
Labky : Prsty zovreté a dobre klenuté, pazúriky tvrdé.
Pohyb : Plynulý a živý.
Osrstenie : Krycia srsť tvrdá, podsada jemná a hustá.
Zafarbenie : Zlatá, čierna žlté znaky, sezamová čierna, sezamová červená. Všetky farby musia vykazovať urajiro.
Veľkosť : Pes 40 cm, suka 37 cm v kohútiku. Tolerancia 1,5 cm H - D.
Chyby : Bojazlivosť, zlý pohlavný výraz, veľa chýbajúcich zubov.
Vylučujúce chyby : Sklopené uši, zvesený alebo krátky chvost. Samci musia mať dva normálne vyvinuté, zostúpené semenníky.